Полезни съвети за избор при покупка на кола

|

Ето, че е дошъл момент да си закупите кола. Е, не нова, но такава втора употреба. Сега започват вашите колебания дали наистина този автомобил е правилният за вас, ще вози ли удобно, ще се държи ли стабилно на пътя. Всички автомобили са на много добра цена и са в отлично състояние – това би ви казал абсолютно всеки продавач за автомобилите, предлагани от него. Не бива обаче сляпо да се доверяваме, защото са доста случаите, в които действителността да не отговаря на казаното. Има няколко основни стъпки, които потенциалният купувач трябва стриктно да следва, за да не остане после неприятно изненадан от „правилния“ си избор, който е направил.
1. Имайте ясна представа защо купувате този автомобил.
Ако сте все още начинаещ шофьор, най-вероятно сте се решили на тази покупка, за да успеете да си изградите навици зад волана. Ако вече имате дълъг стаж като шофьор, вероятно вземате автомобила, за да може да ви служи в дълъг период от време. Когато обичате промените – тогава ще сменяте колите си по-често. Самата идея за какво точно купувате автомобил и какви ще са му бъдещите задачи е много важна, за да добиете реална представа за външния вид на возилото, неговите технически характеристики и други.

2. Много важно качество е търпението, но малцина го притежават.  Не бързайте в намирането на най-подходящия автомобил за вас. Често пъти се случва след стъпване в първата попаднала автокъща, човек да си тръгва с автомобил. Изчакайте емоцията да премине и направете окончателно решение след достатъчни огледи и събрана информация за превозното средство.

3. Задължителен тест – драйф!
В никакъв случай не купувайте автомобил, преди да се качите в него и да се уверите има ли необичайни звуци, тропане, спира ли трудно, превключват ли се нормално скоростите. Може да усетите удобството и комфорта на автомобила, само ако сте зад волана. Изберете по-дълъг маршрут за изпитание на колата!

4. Едно от основните неща, които трябва да направите, е проверка на двигателя .                                                                                                          Когато температурите са нормални, един студен двигател се стартира до 4-5 оборота. Оставете го да работи няколко минути и след това форсирайте. Наблюдавайте шумове и пушеци. Почти не трябва да има забавяне в реакцията на двигателя при нормална работа. Не трябва да се получават и прекъсвания.

5. Акумулаторът е много важен.                                                                   Трябва добре да се уверите, че той е годен, като запалите няколко пъти един след друг автомобила. Клемите трябва да бъдат добре стегнати и да няма окиси. Акумулаторът трябва и да бъде снабден с планка за допълнително затягане. Стартерът трябва да издава бърза и равномерен звук.

6. Основна грешка е подценяването на документите към автомобила. Техният щателен преглед е основното нещо, което трябва първо да направите. Внимавайте – ако получите копия вместо оригинали, знайте, че това е сигнал, че има нещо нередно. Много е вероятно в такава ситуация автомобилът да е на лизинг или дори по-лошо – обявен за издирване.

Основно: Не си купувайте кола, ако не сте я карали! И задължително направете прехвърляне на автомобила след покупката при нотариус! Важно: Не бъдете доверчиви! Излъган може да бъде само този, който е готов сам да се излъже!