„Тази инфлация няма да се върне назад. Въпросът е да се мисли за повишаване на доходите – дали чрез данъчни мерки, данъчни облекчения, чрез директно повишение на доходите. Т.е има начини, по които част от тези средства, които са натрупани в бюджета заради високата инфлация, да се върнат обратно на домакинствата, които понасят тази цена“, заяви пред БНТ икономистът Георги Ангелов от Институт „Отворено общество“.
Според него бизнесът трябва да е наясно, че при този недостиг на кадри трябва да се увеличават заплатите, за да се запазят работниците.
„Скъпият ток е предизвикателство, но той също така носи ползи и приходи в държавния бюджет и с тези приходи могат всички засегнати да получат компенсация, така че икономиката да спечели. Парите ги има, въпросът е на разпределение“, каза Ангелов.
Подобно мнение изрази и икономистът Петър Ганев, според него излизането от ситуацията с високите цени на тока е свързано с намирането на работещ механизъм а това изисква конкретни решения на експертно ниво.
„Лош сигнал за старта на новото правителство е да тръгва по линията на някакво ограничаване и влияние на цените, което е стъпка към един ляв популизъм. Нека го отдадем на хаос, липса на време, опит за бърза реакция“, посочи Ганев.