В тази страна вашият труд се цени, бедни няма: Учителите получават заплата от 7000 евро, а хлебарите 3800

ИЗТОЧНИКmagazinA1
|

Мнозина казват, че Швейцария е земя на мед и мляко. Там работите много, но и печелите много
Парите в Швейцария печелят, всеки, който иска да работи, и който е работници.


Можете да проверите колко средно печелят някои професии в следния списък (1 CHF = 1,85 лв):
Фризьор – 2601 CHF
Цветар – 3800 швейцарски франка
Графичен дизайнер – 3800 CHF
Дърводелец – 4018 швейцарски франка
Пощенски служител – 4031 CHF
Бейкър – 4051 швейцарски франка
Автомонтьор – 4450 CHF
Кондуктор на влака – 4558 CHF
Разработчик на софтуер – 4608 CHF
Шофьор на автобус – 4858 CHF
Журналист – 5 551 CHF
Социален работник – 6246 швейцарски франка
Учител – 7 398 CHF
Армейски офицер – 8 142 швейцарски франка
Главен прокурор – 10 400 швейцарски франка
Главен лекар в болница в Цюрих – 12 824 CH
А в Швейцария се практикува и изплащането на тринадесетата заплата. Заплатите се договарят в брутен размер, като нетната сума обикновено е с 13 до 20 процента по-ниска. Цената на парното е два пъти по-ниска от тази у нас, докато отоплителният сезон продължава според нуждите през всички месеци с изключение на август.
Иначе швейцарската тринадесета заплата средно е колкото целия годишен доход у нас. Интересно е също, че в тази алпийска страна няма просяци, а нивото на безработица е на тяхната статистическа грешка.

Швейцария винаги е била популярна дестинация за имигранти от нашия регион. Още преди Втората световна война в тази малка алпийска страна са живели малко под 1 300 000 югославяни. Емигрантските квоти варират във времето и достигат кулминацията си през 90-те години на миналия век, по време на войните в бивша Югославия.

И днес хиляди хора от нашия край се стичат в Швейцария в търсене на по-високи доходи, по-добри условия на труд и по-добър живот. Ето защо ви предлагаме кратко ръководство през бюрократичния процес на намиране на работа и преместване в Швейцария.

Въпреки че Швейцария не е член на ЕС, нейните консулски правила съвпадат с действащите в Съюза, така че всички граждани на нашия регион могат да останат в тази страна до 90 дни без виза. Този престой може да се използва за намиране на работа и връзка с потенциалния работодател. За всеки престой, по-дълъг от 90 дни, трябва да кандидатствате за виза в швейцарското консулство.

На швейцарския пазар на труда работниците от Швейцария, от други европейски страни и имигрантите с валидно разрешение за пребиваване имат предимство пред гражданите, идващи от страни извън Европейския съюз. Всички свободни работни места трябва да бъдат докладвани на регионалните камари по заетостта, които препращат обявите към системата EURES (Служба по заетостта на ЕС).
Работодателите, които желаят да наемат работници извън ЕС, трябва да обяснят на Регионалната камара защо не са избрали работници от Швейцария или други страни от ЕС. Работодателят също така е длъжен да осигури на работниците от други държави същата заплата и условия на труд като швейцарските работници.

Също така според закона работодателите могат да търсят само квалифицирани чуждестранни работници, тоест такива, които са завършили подходящо образование и имат трудов стаж в определени области. Квалификацията и трудовият опит се определят чрез представените дипломи (които трябва да бъдат нострифицирани) и CV.
След като бъдат одобрени от Регионалната камара по заетостта, работодателите трябва да се свържат с Кантоналната миграционна служба, която препраща искането им до Държавния секретариат по миграцията.

Ако заявлението бъде одобрено и там, Кантоналната миграционна служба изпраща заявлението за виза до посолството на Швейцария в страната на произход на работника, който може да кандидатства за виза там. При пристигането си в Швейцария работникът трябва да се яви в Регионалната служба за регистрация в рамките на 14 дни и едва тогава може да започне работа.

Разрешенията за пребиваване са задължителен документ за всички чуждестранни работници и чужденци, пребиваващи в Швейцария повече от 90 дни. Правото на пребиваване се определя от комисия в Регионалното регистрационно бюро, която може да издава следните видове разрешения за пребиваване:
Разрешение L – означава престой от една година и може да бъде удължен до две години, но не повече. Свързано е основно с определена работа и фирма и ако чуждестранният работник смени работата, той/тя трябва да кандидатства за ново разрешение.

Разрешение B – за това разрешение се изисква валиден договор за работа или обучение. Издава се с валидност до една година, като броят на тези разрешения се определя със специални квоти. Понякога B-разрешенията се издават изключително за живеене и работа в определени кантони.

Разрешение С – получава се след 10 години живот в Швейцария и с него можете свободно да сменяте работа и местожителство. Разрешенията за пребиваване се подновяват в регионалните служби за регистрация от три месеца преди до две седмици след крайния срок.