Когато Саймън и Джули получиха първото си дете Хенинг, и двамата взеха няколко месеца родителски отпуск, за да бъдат вкъщи с бебето си. Те направиха същото две години по -късно, когато се роди по -малката сестра на Хенинг, Инес, а след това се роди и Аксел, който вече е на две години. Семейство Иргенс ползваше общо три години платен родителски отпуск. „За мен беше особено важно да прекарам това време с децата от самото начало.
„Това беше важно за всички нас“, казва Саймън, датски архитект, който се премества в Норвегия, домът на съпругата му Джули, през 2011 г. „Това ми даде възможност да се свържа с тях от самото начало; „Това ни направи равноправни родители от ранен етап в живота им.“ И двамата родители са в интензивен период от живота – работа и деца, но казват, че имат подкрепа в работата.„На нашето работно място има общо разбиране, че децата и семейството са на първо място. В 15:30 напускам всичко и отивам да взема децата. „Не мисля, че компаниите биха привлекли най -талантливите хора, ако не предлагат такава гъвкавост“, казва Джули, писател. „Щастлива съм да плащам данъци. Получавам толкова много в замяна.
„Наистина имам чувството, че норвежкото общество инвестира в нас.“ Силната социална защита в Норвегия, която включва щедра политика за отпуск по майчинство, е ключова причина тази страна от 5 милиона души, редовно да се оценява като едно от най -добрите места за живеене. Норвегия оглави Доклада за щастието на ООН, за 2017 г. с високи оценки по отношение на показатели като грижа, свобода, щедрост, честност, здраве, доходи и добро управление. Норвегия също се класира високо в Индекса за просперитет за 2017 г., проведен от Института Legatum, а през 2016 г. беше оценена като най -добрата демокрация в света, шест пъти подред от консултантската компания от Лондон „Economist Intelligence Unit“ “. „Повечето хора се чувстват част от демокрацията и имат чувство за общност в обществото. „Норвежците виждат своите политици като обикновени хора, а не като елити“, казва Карл Ове Моене, професор по икономика и ръководител на изследователския екип в Университета в Осло.
Преди 10 години Моене изследва скандинавския модел – икономическа рамка, обща за Норвегия, Дания, Швеция, Финландия и Исландия, която се застъпва за социално равенство. „Ранната намеса в грижите за деца е много важна за участието на женската работна сила“, каза той. Политиките за родителство са само една част от социалната държава на Норвегия. Всички са покрити от здравно осигуряване – което означава, че имат безплатни здравни грижи в клиниките – държавата предлага безплатни училища и висше образование, а трудовите правила и синдикатите са силни. Ако загубите работата си или се разболеете, социалната система ще ви защити, а правителството ще ви осигури финансова подкрепа за повече от година. Една трета от държавния бюджет, 468 милиарда крони, се дава за подпомагане на безработни, платени отпуски по болест, пенсии, детски надбавки и други грижи. Разбира се, такава политика е скъпа.
Норвегия притежава огромно богатство, спечелено от петролни печалби. Освен това данъците в тази страна са високи. Но Норвегия има едно от най -високите възнаграждения в света и има добри оценки, когато става въпрос за равно заплащане за мъже и жени. Въпреки че е похвалена за своите екологични постижения – 98% от норвежката електроенергия идва от възобновяеми източници (главно водноелектрически централи), въпреки че е световен лидер по отношение на електрическите автомобили, Норвегия все още е седмият по големина износител на вредни емисии, според доклад от организацията. „Oil Change International“. Правителството също отвори норвежката Арктика за търсенето на петрол въпреки съпротивата на еколозите. Броят на хората, живеещи в бедност, се увеличава от 7,7 % през 2011 г. до 9,3 % през 2015 г., според скорошно проучване на норвежкото министерство на труда и социалните грижи. „Богатите са станали по-богати, докато населението с ниски доходи е в застой. Това се дължи на увеличения брой имигранти, миграцията на работници и по -големия приток на бежанци. „Това население има по-слаба позиция на пазара на труда от хората, родени в Норвегия“, каза Jingvar Asholt, директор на отдела за изследвания и анализи на норвежката администрация. Антиимигрантските настроения също се повишиха през последните няколко години. На изборите през 2017 г. популистката Партия на прогреса спечели повече от 15 процента от гласовете, за да остане в коалиция с консервативната партия на премиера Ерне Солберг. В събота следобед домът на семейство Иргенс е изпълнен със семейство, приятели и деца. Огънят гори, един играе монопол, а друг прави меденки.Това е обща черта на скандинавския начин на живот: излизане със семейството и приятели край огъня. Има и думата „hygge“, която може да се преведе като комфорт, уют, топлина, сплотеност, релаксация. Тази скандинавска дума се среща и в Оксфордския английски речник.
Факти за Норвегия
Население: 5,25 милиона
БВП на глава от населението: 70 812 долара
Отпуск по майчинство: 49 седмици със 100% заплата или 59 седмици с 80% заплата
Данък като процент от БВП: 19,7 процента
През последните няколко години по -специално Норвегия направи няколко интелигентни промени в пенсионната система, които бяха от голяма помощ за гражданите и работодателите. Норвегия оглави глобалния индекс за пенсиониране на Natixis за 2016 г., класиране на 43 държави, които анализираха данните за сигурност при пенсиониране.
В Норвегия, както и в Швеция, Дания, Германия и останалите големи индустриализирани страни работниците от публичния и частния сектор са обхванати от някаква форма на пенсия.
„Когато отивам на конференции в Европа и им казвам, че половината от американските работници нямат пенсии, те са шокирани“, казва Антъни Уеб, директор на SCEPA.
Норвегия е осигурила държавни пенсии заедно със социалноосигурителните мерки. Но през 2011 г. страната направи нещо доста умно, което се чуваше навсякъде. Норвегия подобри своята частна пенсионна система, известна като AFP, за да насърчи по -възрастните норвежци да останат на работа.
Как Норвегия подобри пенсионната си система
Повечето норвежки компании са длъжни да осигуряват пенсии на AFP на работниците преди пенсиониране. Но преди 2011 г. тези работници успяха да се пенсионират на възраст между 62 и 67 години, а размерът на пенсиите им по AFP зависи от техните доходи (което означава тестване) и нямаше финансова награда, която да забави получаването на обезщетения до 67 -годишна възраст. Не е изненадващо, че повечето работници започнаха да получават пенсиите си на 62 -годишна възраст. От 2011 г. пенсионните обезщетения на AFP вече не включват тестване на доходите, така че норвежците няма да бъдат санкционирани, ако искат да продължат да работят, докато получават обезщетения за пенсиониране. А размерът на пенсиите сега нараства всяка година, тъй като работниците отлагат регистрацията за пенсионери до 75 години. Какъв е резултатът от тези реформи? Процентът на допустимите за AFP работници, търсещи обезщетения на 62-годишна възраст, се е увеличил от 30 на 50 процента, но броят на работниците, които са продължили да работят след 62-годишна възраст, се е увеличил с около 13 процента. С други думи, традиционната връзка между решението за кандидатстване за пенсия и прекратяване на работата беше прекъсната. „Най -важният урок е, че когато тестът за доходите бъде премахнат и на хората се даде гъвкавост кога да започнат с обезщетенията си, хората са по -склонни да продължат да работят.“ „Хората изглежда оценяват възможността да извлекат ползите и да продължат да работят“, казва Ола Л. Вестад, съавтор на изследването за пенсионната реформа за 2011 г., пред Forbes.