Бившият депутат от партия „Величие“ посочва, че лидерът Борисов е изправен пред два пътя, които могат да му осигурят краткотрайна власт, но с лоши последствия.
„Първият вариант е съюз с ПП и създаване на коалиция. Ние ще се оттеглим от тази схема, която никой не иска да гледа. Тази коалиция, или суперкоалиция, ще се задържи на власт за няколко месеца или година, но накрая ще бъде силно непопулярна. Другият вариант е съюз с г-н Пеевски, което ще върне страната към ситуацията от 2020 г. Трети, скрит вариант е нови избори, които обаче Борисов избягва заради вътрешната си опозиция,“ отбелязва социологът.
Радев и потенциалната промяна в политическата обстановка
„Ако Радев реши да се включи, ситуацията в страната може да се нормализира,“ смята Райчев, визирайки сценарий, при който президентът може да привлече значителна подкрепа и да постигне стабилизация. Той подчертава, че потенциален електорат от милион и половина гласа би могъл да стабилизира политическата обстановка, а две години преди края на мандата е добър момент за такъв ход.
Социологът коментира също, че вицепрезидентът Илияна Йотова е започнала да демонстрира засилен политически активизъм, което може да е част от план да стане президент. Според Райчев, ако Радев не излезе сега на политическата сцена, може да загуби момента, а след това действията му биха изглеждали по-слаби, напомнящи на предишни президентски опити за формиране на партии.
Нови перспективи за стабилност
Райчев изтъква, че българската политическа структура не може да е стабилна без ясно изразена лява сила. По думите му „център-дясно табуретка“ ще остане нестабилна. За ПП-ДБ обединение с ГЕРБ е проблематичен ход, тъй като би било трудно обяснимо пред избирателите.
Радев като символ на стабилизация
Социологът прави паралел между евентуалната поява на Радев и новата победа на Тръмп в САЩ, която би могла да доведе до търсене на стабилност. Според него, България се нуждае от „нормализация“, която минава през преодоляване на съвременните предизвикателства, като миграция, зелени политики и въпроса за Украйна, които натоварват обществото.
Глобални перспективи и баланс между САЩ и Русия
Райчев смята, че отношенията между Русия и САЩ са на кръстопът, особено с оглед на предстоящите промени, които може да донесе новият вицепрезидент на САЩ. Въпреки потенциалната конфронтация, той отбелязва, че шансовете за мир са налице и, ако Западът намери начин да гарантира сигурността на Русия, светът би могъл да избегне по-дълбоки конфликти.
Социологът също така коментира, че Европа ще трябва да свикне с по-трудни времена и по-нисък жизнен стандарт, ако разчита на заеми, тъй като това може да я доведе до ситуацията на Гърция.