Ужасна финансова новина за 1 млн. пенсионери

|

От 1 януари 2025 г. разходите на държавната хазна за социални помощи и помощи за хора с увреждания значително ще се увеличат. В същото време близо 1 милион пенсионери ще попаднат в категорията на най-бедните.

Причината за това е планираното увеличение на линията на бедност, което ще повлияе на социалните плащания и финансовите помощи, свързани с тази линия. На заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник правителството предложи линията на бедност да се увеличи от 526 лв. на 638 лв. от началото на следващата година. Това ще доведе до нарастване на линията на бедност с 112 лв., или с 21,3%.

Това увеличение ще доведе и до съответно увеличение на редица социални помощи. Линията на бедност се определя по методология на европейската статистическа служба Евростат, като тя представлява 60% от средния нетен разполагаем доход на населението.

Основният проблем е, че линията на бедност за 2025 г. ще бъде базирана на данни от 2023 г., което означава, че ще се използват данни, които вече са остарели. По време на този период доходите и цените продължават да се увеличават.

Промяната в линията на бедност ще разшири обхвата на хората, които получават социална пенсия за старост, тъй като критериите за получаване на такава пенсия зависят от линията на бедност.

С увеличението на линията на бедност до 638 лв., много пенсионери ще попаднат в категорията на най-бедните. В момента минималната пенсия за стаж и възраст е 580,57 лв., а тази стойност ще остане такава поне до средата на следващата година, когато се предвижда ново индексиране на пенсиите.

От 1 юли тази година минималната пенсия за стаж и възраст беше увеличена на 580,57 лв., но това увеличение е значително по-малко в сравнение с 21,3%-ното увеличение на линията на бедност. В момента над 800 хил. души получават пенсии в размер на минималната пенсия или по-малки.

От началото на 2025 г. около 1 милион пенсионери ще получават пенсии под линията на бедност. Това е резултат от значителното увеличение на линията на бедност, докато увеличението на пенсиите е било по-малко.

На заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество бизнес представителите подкрепиха предложението за увеличение на линията на бедност, докато синдикатите поискаха промяна в методологията за определянето ѝ. КНСБ предложи линията на бедност за 2025 г. да бъде 667 лв., за да се отчете инфлацията между данните за доходите и годината на прилагане на линията на бедност.

Според последните данни на НСИ, публикувани през април 2024 г., линията на бедност е 638 лв., а под този праг живеят 1,325 млн. души, или 20,6% от населението на страната.

Същевременно помощите за хора с увреждания също ще бъдат увеличени от началото на следващата година. Увеличението на линията на бедност ще доведе до повишение на финансовата подкрепа за хора с увреждания. Размерът на месечните помощи ще се увеличи, като например помощта за хора с увреждания от 50% до 70,99% ще се повиши от 36,82 лв. на 44,66 лв., а за хора с над 90% увреждане – от 131,50 лв. на 159,50 лв.

Помощите за покупка на автомобил и преустройство на жилище ще бъдат увеличени съответно до 2552 лв. и 1276 лв. Право на помощите имат хора с определени условия, включително ограничена работоспособност и ниски доходи.

Също така, социалните помощи за деца и самотно живеещи хора ще се увеличат от 1 януари 2025 г. Максималната помощ за дете до 16 години ще нарасне от 157,80 лв. на 191,40 лв., а социалната помощ за самотно живеещи ще се увеличи от 260,37 лв. на 315,81 лв.

От Евростат съобщават, че 18% от хората в България изпитват тежки материални лишения, което поставя страната на второ място в ЕС след Румъния. Тези данни подчертават необходимостта от увеличаване на социалните помощи и подобряване на условията на живот на най-бедните.