Удрят първа копка на нова магистрала у нас, проектирана преди половин век

|

Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) обяви, че през 2025 година се очаква одобрение на оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) за дългоочаквания проект за автомагистрала „Черно море“. Това съобщи председателят на агенцията Йордан Вълчев в интервю за Money.bg.

Магистрала „Черно море“ е част от Интегрираната транспортна стратегия на България до 2030 година. Реализацията ѝ обещава значителен напредък в транспортната свързаност и развитието на туризма в региона, отбеляза инж. Живко Недев, заместник-председател на УС на Българска браншова камара „Пътища“.

Финансиране и времеви рамки
Проектът предвижда инвестиция от 450 милиона лева, според приетата през 2017 година стратегия. Очаква се строителните дейности да стартират в края на 2026 или началото на 2027 година, след приключване на процедурите по ОВОС и обществените поръчки.

Междувременно, АПИ планира да обяви търгове за проектиране на други ключови пътни обекти, включително разширението на пътя с четири ленти между Бургас и Малко Търново и удвояване на трасето от Варна до Добрич.

Исторически контекст и значение
Проектирането на магистралата започва още през 1971 година като част от националния магистрален пръстен. Макар и кратък, проектът е стратегически значим за страната, особено като транспортна връзка по черноморското крайбрежие. Освен икономически и туристически ползи, магистралата има и екологично измерение, тъй като част от трасето преминава през защитени природни зони.

Тласък за туризма и икономиката
Очаква се магистрала „Черно море“ да стимулира черноморския и специализирания туризъм, привличайки повече посетители от съседните държави. Данни на Евростат сочат, че сухопътният транспорт остава предпочитан за пътувания в рамките на ЕС – 58% от всички пътувания с поне една нощувка през 2023 година са осъществени именно по този начин.

Стратегическата роля на България
България играе ключова роля в европейската транспортна мрежа, като през територията ѝ преминават пет големи европейски коридора. Това предоставя не само логистични предимства, но и възможности за икономически растеж и утвърждаване на страната като център за транспорт и туризъм.

Предизвикателства и перспективи
Проектът за автомагистрала „Черно море“ е амбициозен, но необходим за инфраструктурния напредък на България. След години на забавяне, очакванията за старт на строителството през следващите няколко години са високи.

При успешна реализация, магистралата ще бъде катализатор за икономическо развитие, по-добра свързаност и привличане на туристически и инвестиционен интерес към региона.