Политолог: Невъзможността за избор на председател на НС показва неразбиране на парламентарната демокрация.
Невъзможността да бъде избран председател на Народното събрание ясно демонстрира, че хората, които трябва да определят политиката в България, не разбират основите на парламентарната демокрация. Това заяви политологът и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ Страхил Делийски в интервю за „Фокус“.
„Председателят на Народното събрание се възприема като всичко друго, но не и като председател. За едни е потенциален министър-председател, за други – въпрос на чест, а за трети – не е ясно какво. В същността си обаче това е третият по важност пост в държавата, който гарантира нормалното функциониране на парламента,“ отбеляза Делийски.
Изборите като състезание
Делийски подчерта, че Борисов често описва политическия процес чрез спортни метафори – първи, втори, последен – като игнорира демократичното политическо представителство.
„Това схващане пречи на ефективните опити за съставяне на правителство. Борисов осъзнава, че трябва да направи такъв опит, защото това се очаква от него и неговите избиратели. Но същевременно разбира, че няма достатъчна подкрепа, за да оглави такъв процес. Преди 10-15 години никой с 60-ина депутати не би си помислил да управлява,“ каза Делийски.
Коалиции и политическа култура
Според политолога, липсата на подкрепа между партиите налага формирането на коалиции, но това изисква политическа култура и готовност за компромиси.
„Политиците трябва да се договорят за политики – това е тяхната работа. Всичко друго е периферия. При положение, че тези са същите субекти от последните три парламента, трябваше вече да са уточнили политиките и приоритетите си. Невъзможността за договореност поражда у гражданите усещането, че се преговаря за нещо друго, а не за политики,“ коментира той.
Възможни формати за правителство
Най-реалистичен сценарий според Делийски е коалиция между ГЕРБ и ПП-ДБ, с евентуални допълнителни партньори. „Ако този формат не се реализира, всякакви други варианти изглеждат нереалистични,“ заяви той.
Липсата на яснота и конкретика по отношение на политики и приоритети според Делийски води до все по-голямо отчуждение на гражданите от политическия процес. „Не знам за какво ще си говорят следващата седмица, но очевидно няма да е за политики,“ заключи политологът.