„Мамо, аз се боря.“ Това са думите, които 13-годишният Мартин Стойнов успял да изрече на майка си Десислава, докато води битка за живота си в болница.
Мартин бил ударен от волтова дъга на ЖП гарата в Стамболийски в сряда. Той и негов приятел решили да снимат клипове и да правят снимки близо до влаковете, когато внезапно мълния го ударила. Момчето паднало, а дрехите му се запалили за секунди. Служител на БДЖ забелязал случилото се и бързо се притекъл на помощ, събличайки якето му, за да угаси огъня.
Въпреки бързата реакция, Мартин бил настанен в болница „Св. Георги“ в Пловдив със сериозни изгаряния, над 50%, и в тежко състояние.
Родителите му и близки апелират всеки, който може да дари кръв, да го направи с посочване на името на Мартин Стойнов от Стамболийски, настанен в УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив. Кръвната група няма значение, тъй като Мартин може да получава всякакъв тип кръв.
От болницата посочват, че детето се нуждае от голямо количество плазма, което може да бъде получено само чрез кръводаряване. Те също приканват всички да се включат активно в дарителската кампания.
Майката Десислава Косова сподели: „Доброто ражда добро и става лавина от добро! Марти знае за вашата подкрепа и се бори, а ние с баща му също се борим и благодарим на всички, които го обичат и помагат!“
Призив за помощ от община Стамболийски:
От общината призовават за кръводаряване в помощ на Мартин. Мобилен екип на Кръвопреливния център в Пловдив ще бъде на разположение на 19 декември от 9:00 ч. в лекарския кабинет на „Монди – Стамболийски“. Всеки желаещ да дари кръв за момчето може да го направи там.
Версията на инцидента:
Основната версия за инцидента е, че Мартин и неговият приятел отишли на гарата, за да заснемат атрактивно видео за социалната мрежа ТикТок. Местоположението било избрано, защото е нетипично и привлекателно, но те не оценили рисковете на мястото. Според инж. Величко Вергов, началник на гарата в Стамболийски, младежите били на опасно разстояние от контактния проводник, който носи 24 киловолта.
„Моля всички родители и учители да говорят с децата си за опасностите на социалните мрежи, които могат да подведат дори добрите и отлични деца. Единственото безопасно място на гарата е перонът“, заяви Вергов.
Мартин не е единственото дете, което пострада вследствие на опасни ТикТок предизвикателства. В Румъния, Сърбия, Гърция и България деца са били наранявани, опитвайки се да имитират герои от филми и телевизионни програми.
Директорът на 119-то училище в София, Диян Стаматов, заяви, че трябва да се въведат конкретни правила за социалните медии и да се затегне достъпът до тях за лица под 18 години, след като подобни инциденти станаха чести и в България.