Млада майка на две деца изчезна и бе обявена за издирване от близките си, а по-малко от 24 часа след това бе открита мъртва. По тялото й не са открити следи от насилие, а семейството й сподели, че тя е страдала от паник атаки и следродилна депресия. Но какви са рисковете от тези състояния и могат ли да се предотвратят? Темата коментира в ефира на Нова телевизия психиатърът д-р Анета Аничкина.
Д-р Аничкина отбеляза, че в конкретния случай е била направена правилна консултация, но жената не е трябвало да бъде оставяна без наблюдение. „Следродилната депресия е сериозно психично заболяване на мозъка и включва невротични реакции на дезадаптация след раждане, които обикновено са краткотрайни – между 20 и 30 дни. По време на бременността и след раждането се случват значителни ендокринни промени. Хормоните претърпяват резки промени, като някои спират да се синтезират, а други се покачват бързо, което влияе на мозъка и изисква готовност за адаптация,“ обясни тя.
Тя допълни, че решението за прекратяване на живота може да е както обмислено, така и импулсивно. „Ако близките забележат промени в поведението на човека, това трябва да е сигнал за медицинска консултация. Често има съпротива да се потърси помощ заради срам, но това може да се преодолее чрез образование. Децата също трябва да бъдат информирани, че психиката може да боледува,“ отбеляза д-р Аничкина.
По думите й, антидепресантите са ефективни при лечението на депресия, но тяхното прилагане трябва да бъде преценено от специалист. „Ако пациентът е склонен към самоубийство, не бива да остава сам вкъщи и трябва да бъде под наблюдение,“ заключи тя.