Радев не може да повярва какво чу за себе си! Известна жена го посече: Този човек вече не може да спечели доверие

|

Ако българските политици действат рационално, би трябвало вече да са съставили стабилно коалиционно правителство – неведнъж, а цели шест пъти. Това коментира политологът проф. Румяна Коларова в ефира на „Утрото на фокус“ по Радио „Фокус“.

Според нея съставянето на правителство сега ще бъде изключително трудно. Коларова допуска, че при провал на опитите с първия мандат, страната може да се насочи към осми предсрочни парламентарни избори. В момента всички партии в парламента сякаш се стремят да поставят ГЕРБ в неудобно положение.

„Те поставят условия, с които очакват ГЕРБ да признае вина. В действителност, обаче, дистанцирането от корупционни практики не се случва чрез публични декларации,“ коментира тя.

Коларова вижда възможност за правителство на малцинството, но само при наличие на договорки и подкрепа, която да осигури ефективно законодателство.

„Първата и основна стъпка е да се договорят няколко ключови решения, които парламентът да приеме и които ще получат подкрепа от мнозинството депутати. Когато такова съгласие е налице, може да бъде сформирано правителство на малцинството,“ обясни тя.

Тя добави, че изборът на председател на Народното събрание може да покаже готовността за диалог, но това не задължително означава съгласие за кабинет.

Според проф. Коларова е важно да се постигне някаква форма на парламентарно мнозинство.

„Не трябва да мислим в аритметични категории, а в това, че парламентът трябва да функционира. Вотът на доверие към правителството не е задължителен навсякъде в Европа, често кабинетът се съставя, а вотът на доверие или недоверие се провежда на по-късен етап,“ обясни тя.

Коларова посочи, че в България съществува криза на легитимността на властта, свързана с няколко фактора.

„Първо, когато говорим за традиции, партия „Възраждане“ изразява ориентация към традиции, коренно различни от останалите партии – а именно към азиатските традиции. Второ, в България има сериозна криза на „законовия авторитет“. Това не е въпрос на липса на закони, а на тяхното селективно прилагане, което подкопава доверието в управляващите. Последният елемент на авторитет е свързан с т.нар. „харизма“. Последният политик с харизма беше Слави Трифонов.“

Коларова не вижда перспективи за появата на нов харизматичен лидер, който да спечели доверието на обществото, и добавя, че българите вече гледат на политиката с по-реалистичен поглед.