Депутатите отложиха за 2026 година промените в Закона за местните данъци и такси. Това предложение беше внесено от ГЕРБ и касае новия начин на изчисляване на такса смет за домакинствата, базиран на количеството отпадъци.
Според настоящия закон, от 1 януари следващата година таксата би се увеличила между три и десет пъти във всички български общини, обясни Николай Нанков, един от вносителите на изменението.
„За седми път се отлагат промените“, коментира Борислав Гуцанов от БСП, като добави, че таксата би станала непосилно висока за хората, което прави отлагането необходимо. Той обърна внимание и на проблема с множеството лица, регистрирани на един адрес, което може да влияе на изборния процес.
БСП смята, че увеличаването на таксата няма да доведе до подобрение на качеството на услугата. Гуцанов допълни, че системата не е готова за тази реформа и се надява законът да бъде прецизиран до 2026 г.
Георги Свиленски, който наскоро беше изключен от БСП, възрази, че в момента тежестта на таксата пада предимно върху бизнеса, а не върху битовите потребители. Той подчерта, че ако се въведе принципът „замърсителят плаща“, таксата за домакинствата ще се увеличи значително, докато бизнесът ще плаща по-малко.
Димо Дренчев от „Възраждане“ заяви, че ако България не приеме принципа „замърсителят плаща“, това ще създаде неправилни нагласи у хората. Той нарече твърденията за драстично увеличение на таксата преувеличени, отбелязвайки, че ръстът ще засегне предимно многолюдните домакинства.
Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на ИТН, също подкрепи отлагането, заявявайки, че законопроектът е в полза на бизнеса и би увеличил тежестта за гражданите. Той изрази загриженост, че без това отлагане, ще има повече нерегламентирани сметища, а гражданите ще поемат по-голямата финансова тежест.