Кеворк Кеворкян коментира предизвиканата полемика около постановката на Малкович „Оръжията и човекът“ в София, като отбелязва, че малко шум около нея ще е полезен за международното ѝ внимание, което иначе вероятно би било скромно. След сблъсъците пред Народния театър обаче, вече се разгръща наративът, че в България национализмът набира скорост, което разтревожи дори министъра на културата, който емоционално реагира по телевизията. Макар и със закъснение, той сякаш забеляза посоката, в която върви голяма част от Европа.
Според Кеворкян, Малкович е поставен в неочаквано положение да играе роля на познавач на българската културна и политическа сцена, като дори успя да направи препратка към Георги Марков, питайки дали именно Съюзът на българските писатели е „изгонил“ Марков. Той посочва, че това твърдение е невярно – Марков, с близките си контакти и влияние във висшите кръгове на властта, далеч не е бил дребна фигура, която Съюзът на писателите би могъл да прогони. Действително, той заминава на Запад безпрепятствено и остава над техния обсег. Кеворкян обаче отбелязва, че Малкович вероятно не е запознат с тази по-сложна част от историята.
В заключение Кеворкян отправя критика към министъра на културата, който според него несправедливо подценява обществените настроения, обвинявайки българите в склонност към конфронтация. Кеворкян подчертава, че хората имат пълното право да се разгневят, когато чувстват, че достойнството им е накърнено. Той признава, че много хора смятат, че реакцията спрямо постановката е прекалена, но отбелязва, че след годините на Прехода и дългогодишното пренебрегване от страна на властта, протестът срещу тази пиеса може да се разглежда като малък, но символичен акт на отстояване на народното достойнство.