Имен ден: Пламенни имена черпят! Внимавайте кой ви идва на гости, а на трапезата задължително сложете това

|

Св. Игнатий Богоносец: празник, традиции и поверия

На този ден Църквата почита Св. Игнатий Богоносец – един от най-отдадените ученици на св. апостол Йоан Богослов. Наричан така, защото „носел Бог в сърцето си“, той загива мъченически в началото на II век по време на управлението на император Траян. Светецът е откаран в Рим, където е хвърлен на диви зверове.

Традиции и обичаи на Игнажден

В българската традиция празникът е известен с различни имена: Игнажден, Идинак, Полаз, Полязов ден и Млада година.

Според народните вярвания, на Игнажден започват родилните мъки на Божията майка, а също и сбирките на коледарите. Денят бележи началото на коледните празници и е свързан с обичая „полазване“, който предсказва каква ще бъде новата година.

Полазник (първият гост, влязъл в дома на Игнажден) често се избира предварително. Ако гостът е добър и късметлия, се вярва, че семейството ще има успех и благополучие през годината. Полазникът разбърква огнището с пръчка, благославя дома и получава дарове – пшеница и плодове.

На този ден стопанинът на дома отива в гората, за да отсече „бъдник“ – дъбово или крушово дърво, което ще гори на Бъдни вечер.

Игнажден е и ден за приготвяне на обредни хлябове и специални кръстове от тесто, които предпазват дома от зло. Постните ястия на трапезата включват ошав, варени царевица и боб, туршии и зеленчуци.

Специални обреди

Един от старите обичаи, свързани с празника, е Вардене квас, практикуван в Русенско и Разградско. Вечерта преди Игнажден жени, първи и последни деца в семействата си, замесват тесто с магьоснически билки. Тестото се пази в стаята от будна омъжена жена, а останалите пеят и танцуват. Ритуалът продължава 12 дни до Нова година, като последната вечер тестото се разделя между жените и се пази за лек и магии.

Поверия на Игнажден

Игнажден е ден, изпълнен с вярвания и гадания:
– Полазникът: По първия гост се гадае за плодородие, здраве и късмет през годината. Ако гостът не е добър късметлия, това вещае трудности.
– Заемането на вещи: Нищо не се дава в заем, за да не се изнесе благополучието от дома.
– Почистване: Комините се почистват преди изгрев, а саждите се изхвърлят, за да предпазят дома от бълхи.
– Работа и почивка: Жените не трябва да работят, особено ако им предстои раждане, за да бъде то леко.

На този ден момците поставят ечемик под възглавниците си, вярвайки, че ще сънуват бъдещата си съпруга.

На Игнажден празнуват хората с имената Игнат, Игната, Огнян, Огняна, Пламен, Пламена и Иго.

Игнажден е празник, който съчетава християнските традиции с народните вярвания, изпълвайки деня с дълбок символизъм и надежда за добруване през новата година.