Бомба: Тайни SMS-и пекат схемата за кабинет, премиер ще е…

|

Тайни съобщения и разговори се водят около формирането на ново правителство. Според политическия пиар Нидал Алгафари най-добрият вариант би бил ГЕРБ да предложи правителство на малцинството, начело с Бойко Борисов.

Политологът Антоний Тодоров отбелязва, че макар резултатите от изборите да са очаквани и ГЕРБ да са първа сила, борбата за останалите места в парламента е по-динамична, като дори има изненадващо разцепление в ДПС. Според него изборните резултати потвърждават познатата структура на подкрепа, без да водят до значителна промяна. Въпреки новия състав на парламента, Тодоров задава въпроса защо политиците не предприемат стъпки, за да улеснят постигането на работещо правителство.

Нидал Алгафари коментира, че на тези избори „големият победител“ е българският инат, тъй като 70% от хората не са гласували, наказвайки всички партии. ГЕРБ също са сред победителите, както и Делян Пеевски, който изненадващо печели Кърджали.

Алгафари също така посочва, че дори да се проверят всички бюлетини, във всяка секция може да се открият различни мотиви за гласуване. Той предполага, че въпреки успеха на някои партии, обществото не изпитва радост. Според Тодоров, след многобройните избори от април 2021 г. насам, все още не е сформирано стабилно правителство, което да отговори на нуждите на страната.

Тодоров смята, че партиите трябва да уточнят с кого биха влезли в коалиция и с кого не биха преговаряли, за да дадат яснота на избирателите. Според него гражданите вече нямат високи очаквания за радикални промени, а искат правителство, което ще осигури стабилност.

Алгафари отбелязва, че в момента политическите формации работят на два плана – публично изявление и тайни разговори, които подготвят и следващите избори. Според него ГЕРБ най-вероятно ще опита да сформира правителство с подкрепата на ПП-ДБ, въпреки възможните спорове относно ролята на Делян Пеевски.

Тодоров изразява мнение, че правителство на малцинството ще се изправи пред многобройни предизвикателства, тъй като ще разчита на плаващи мнозинства, което го прави лесно уязвимо при вот на недоверие. Според него политиците трябва да търсят общи цели и общо сътрудничество въпреки различията, като предложи идеята за правителство на националното спасение.

Алгафари добавя, че съдебната реформа едва ли ще успее да обедини всички партии, защото всяка има свои разбирания за нея.