Андрей Новаков: Захариева не получи трохи, а ресор, за който много държави се бориха

|

Екатерина Захариева получи ресор, за който много държави се съревноваваха, каза в предаването „Денят започва“ евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков.

„Програма като „Хоризонт Европа“ с бюджет от близо 100 милиарда евро не е незначителна. Това е важен, ресурсен ресор, за който други държави също се бориха“, коментира той и изрази увереност, че Захариева с опита и подготовката си ще се справи блестящо.

Част от този бюджет може да се използва за въвеждане на иновации, подпомагане на предприятия, училища и развитието на икономиката ни. Той подчерта, че тези средства не трябва да се разглеждат като „банкова сметка“.

„Не става въпрос само да вземем колкото можем. Важно е нашите университети и компании да са достатъчно подготвени, за да успяват да получават финансиране.“

Според Новаков, България в последните години е усвоявала малък процент от този тип средства, но причината не е в комисаря, а в качеството на подаваните проекти.

„Вместо да търсим недостатъци и да се критикуваме сами, е време да спрем. Положението в България е достатъчно сложно, за да продължаваме с негативизма, като твърдим, че сме получили „лош ресор“.

Той добави, че това не отговаря на истината, тъй като този ресор е не само с много финансиране, но и е приоритетен за Европейската комисия. В момента, според Новаков, страната ни не се възприема като надежден партньор за преговори.

„С уважение към колегите от съседни държави, не виждам с какво те превъзхождат българските представители, които са на много високо ниво.“

Той отбеляза, че хората се питат кога България ще спре да е последна по усвояване на европейските средства и ще започне успешно да изпълнява новите програми.

„Липсата на диалог между основните политически сили блокира процесите. Затова закъсняхме с три години с Плана за възстановяване и устойчивост – проблемът не са трите закона, а безкрайната спирала от предсрочни избори.“

По отношение на миграцията, Новаков заяви, че периодът, когато Европа беше привлекателна за мигранти, е приключил, и добави, че това е било неизбежно.

„Забелязвам промяна в политиката на ЕК по въпроса за Зелената сделка, електрическите автомобили и прекомерните амбиции за намаляване на емисиите, които доведоха до затваряне на фабрики в Германия.“

Според него това е била самоубийствена политика, която е стимулирала спирането на европейското производство и увеличаването на вноса от чужбина.