Електронните ваучери за храна, наложили се като популярен инструмент за стимулиране на покупателната способност, могат да доведат до дисбаланс на пазара на дребно. Това предупреди Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, в интервю за БНР.
Според хипермаркетите разходите по ваучерите не намаляват, а напротив – увеличават се, което може да има неблагоприятни ефекти за търговците и крайните потребители.
„При хартиените ваучери се начисляваше такса за обработка и издаване, която се договаряше между търговеца и оператора въз основа на реализирания оборот,“ обяснява Вълканов. Той посочва, че при електронните ваучери вместо намаляване на таксите, стандартните такси към операторите се увеличават с допълнителни 0.7% банкови такси, които ще поемат търговците, приемащи ваучери.
„За една компания това означава или да се откаже от тези плащания и да насочи клиентите си към други магазини, или да ги приеме, но по някакъв начин да компенсира разходите. Това може да доведе до повишаване на цените,“ допълва Вълканов.
Увеличението на таксите за електронни ваучери може да има няколко неблагоприятни последствия. На първо място, част от търговците може да се откажат от ваучерната система, ако тя стане икономически неизгодна за тях. На второ място, за да компенсират нарастващите разходи, търговците може да бъдат принудени да увеличат цените, което би се отразило на потребителите.