Предстои тежка зима за пенсионерите, които ще се сблъскат с големи разходи за отопление – независимо дали използват дърва, газ, климатици или парно. Въпреки че тази година цените на парното в страната са малко по-ниски, благодарение на поевтинелия газ, разходите остават сериозни. Изчисления на “Труд news” показват, че отоплението с парно за апартамент от 80 кв. м в София ще възлиза на над 350 лв. месечно, докато минималната пенсия за стаж и възраст е 580 лв. Това означава, че ако пенсионер с минимална пенсия отоплява целия си дом, ще му останат само 230 лв. за други разходи като храна, електричество, вода, медикаменти и т.н. Поради тази причина много пенсионери се принуждават да отопляват само една стая.
Според данни на НСИ, всяко пето домакинство у нас няма възможност да поддържа нормална температура в жилището си, като при пенсионерите този дял е още по-голям. НОИ отчита, че над 35% от хората с пенсия за стаж и възраст получават минималната сума от 580 лв., което затруднява отоплението за около половин милион пенсионери.
Миналата зима ДДС върху парното беше възстановен на обичайната ставка от 20%, което увеличи сметките. Въпреки че цената на газа вече се приближава до нивата отпреди енергийната криза, отоплението с парно остава скъпо.
Алтернативите също не са евтини. Отоплението с дърва и екобрикети излиза по-изгодно от парното, а природният газ е малко по-скъп от дървата, но все пак по-евтин от парното. С климатици отоплението остава най-икономично, тъй като новите модели са много енергоспестяващи. Висококачествените климатици, особено хиперинверторните, могат да поддържат дома топъл на цена около 200 лв. месечно за 80 кв. м, което е почти два пъти по-евтино от парното.
В края на 2025 г. предстои домакинствата да преминат на свободния пазар на ток, което може да доведе до значителни повишения на разходите. Много домакинства се подготвят, като се запасяват с дърва и пелети или инвестират в по-ефективни отоплителни уреди.