От януари 2025 г. минималната работна заплата ще бъде увеличена, въпреки че новият бюджет още не е приет. Увеличението ще влезе в сила със специално правителствено постановление, което беше обнародвано през октомври в Държавен вестник.
С постановлението минималната заплата ще бъде повишена от 933 лв. на 1077 лв., което представлява ръст от 15,4%.
Как се е променяла минималната заплата през последните 5 години:
– 2021 г. – 650 лв.
– 2022 г. – 710 лв.
– 2023 г. – 780 лв.
– 2024 г. – 933 лв.
– 2025 г. – 1077 лв.
Според синдикатите увеличението ще се усети по-осезаемо от работещите на минимална заплата. Главният икономист на КНСБ, Любослав Костов, коментира пред бТВ, че през предходните години, когато инфлацията беше висока, целта беше да се компенсира инфлацията и да не се губи покупателната способност. Сега, при по-ниска инфлация, ръстът от 15% може да доведе до осезаемо увеличение на покупателната способност, което да бъде усетено от работниците.
От бизнес средите обаче има притеснения, че увеличението на минималната заплата нарушава принципите на справедливост при заплащането. Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал посочва, че нискоквалифицираните работници, които получават минимално възнаграждение, ще се доближат до средноквалифицираните, което може да създаде конфликт в политиката по доходите, както в страната, така и в предприятията.
Много фирми, за да покрият увеличението на заплатите, което води до повишаване и на останалите възнаграждения, са принудени да замразят инвестициите си, което ги прави неконкурентоспособни, посочват работодателите.
Икономисти предупреждават, че в някои случаи по-високата заплата може да доведе до съкращения на персонал или да стимулира сивата икономика.