На 30 септември почитаме паметта на свети Григорий, велик мъченик, който издържал на нечовешки мъки в продължение на 14 години, без да се откаже от вярата си в Христа. Православната църква отбелязва днес паметта на св. свщмчк Григорий, просветител на Армения, както и на св. мчца Рипсимия, св. мчк Мардоний и преп. Акакий Латрийски.
Живот на свети свещеномъченик Григорий, просветител на Армения
Св. Григорий, известен като Великият просветител на Армения, живял през III и началото на IV век. Роден е в знатно езическо семейство, свързано с царския дом на персийския цар Артабан и арменския цар Курсар.
След избухването на война между арменци и перси, младият Григорий бяга с родителите си в Кесария Кападокийска, където приема християнската вяра и се кръщава. След като пораснал, той встъпил в брак и имал двама синове – Ортан и Аростан, които посветил на служба на Църквата. След смъртта на съпругата си, Григорий се завърнал в Армения и постъпил на служба при цар Тиридат.
Царят го обичал заради вярната му служба, но когато узнал, че Григорий е християнин, изпаднал в ярост и започнал да го принуждава да се откаже от вярата си и да се поклони на идолите. Григорий отказал, затова бил подложен на жестоки мъчения и хвърлен в дълбока яма, за да умре. Бог обаче го запазил жив, като накарал благочестива вдовица да му носи храна всеки ден.
Така св. Григорий преживял 14 години в ямата. През това време в Армения се заселили 37 монахини, избягали от римското преследване, водени от св. Рипсимия.
Св. Григорий починал през 325 година. Част от мощите му се пазят в Ечмиадзинския манастир, издигнат на мястото, където били погребани Рипсимия и мъченичките. Неговият син Аростан бил ръкоположен за епископ и продължил делото му, като участвал в Първия вселенски събор в Никея през 325 г.
Имен ден празнуват: Григорий, Григор, Гришо, Гриша, Григория, Григорина, Григорена.