Започна се: Банки и общини въвеждат еврото в България

|

Банки, общини и мобилни оператори започнаха да изписват такси и цени за услуги както в левове, така и в евро, показа проверка на „Телеграф“. Тази практика е част от подготовката за евентуалното приемане на еврото в България, въпреки че точната дата за влизането в еврозоната остава неясна.

Един от водещите мобилни оператори вече предоставя информация за цените на пакетите и устройствата на своя сайт и в двете валути.

Голяма българска банка също е направила промени, като е настроила банкоматите си така, че клиентите да виждат разписките си и в евро. Целта е да се улесни преходът и хората да свикнат с новата валута.
„Банките не могат да чакат – днес ще влезем, утре няма да влезем. От три години тече процес на трансформация, който не може да бъде спрян, а инвестициите вече са направени,“ коментира Петя Димитрова, председател на Асоциацията на банките в България, по време на финансов форум.

Междувременно някои общини започнаха да изписват цените на местните данъци и такси в наредбите си и в евро. Според проверка на „Телеграф“, някои от тях използват прехода като повод за повишаване на таксите.

Първа беше община Казанлък, която предложи увеличение на налозите с до 100% в наредбата си за местните данъци и такси, с аргумента, че те не са променяни от дълго време. Подобна практика се наблюдава и в община Търговище.

В проекта за изменение на наредбата за местните такси и услуги на община Търговище цените са посочени в левове и евро, но паралелно с това е направена актуализация на някои от тях. Увеличението се обяснява с дългогодишната липса на промени в тарифите.

Примери за нови такси:
– Услугите на отдел ГРАО, като издаване на удостоверения за семейно положение и постоянен адрес, се повишават от 3 лв. на 5 лв.
– Услугите на отдел „Местни данъци и такси“ вече ще струват 10 лв. вместо досегашните 5 лв.
– Разрешенията за строеж скачат от 50 лв. на 100 лв.
– Издаването на скици за недвижими имоти поскъпва от 10 лв. на 20 лв.

Общините уверяват, че увеличенията са наложителни и не са свързани директно с въвеждането на еврото.