От миналата седмица Шенгенското пространство е изправено пред сериозно предизвикателство, след като Германия възстанови граничния контрол на всички свои граници. Това се случи на 16 септември, първоначално за шест месеца, но с възможност за по-дълго удължаване. Според онлайн изданието на „Економист“, този ход символизира „рана в сърцето“ на Шенген, което поставя под въпрос едно от най-важните постижения на Европейския съюз — свободното движение.
Германия взе това решение не заради опасения от своите непосредствени съседи като Дания или Франция, а заради нарастващото недоверие към способността на съседните страни да контролират границите си и да спират потока от мигранти. Притокът на мигранти е сериозна политическа тема в Европа и храни риториката на крайнодесните партии, каквато е „Алтернатива за Германия“, която печели все повече подкрепа.
Въпреки че Шенгенското споразумение предвижда временни ограничения за контрол на границите в рамките на до шест месеца, страни като Франция и Дания вече години наред прилагат такива мерки. Германия вероятно ще направи същото. Въпреки протестите от някои страни като Полша, германският ход вероятно ще предизвика верижна реакция и в други страни в ЕС.
Някои държави, като Нидерландия, вече настояват за радикална реформа на европейските миграционни политики. Плановете на Нидерландия включват преразглеждане на правилата за предоставяне на убежище, което още повече подкопава идеята за свободно движение в Шенген.
Междувременно, страни като Австрия, Дания, Франция и други също контролират своите граници поради миграционни потоци, терористични заплахи и опасения за сигурността. Въпреки усилията на ЕС да засили управлението на границите с „Фронтекс“ и нови миграционни споразумения, тези мерки все още не са дали очакваните резултати.
Европейски експерти се опасяват, че ако този процес продължи, Шенгенското пространство може да се окаже в криза, а свободното пътуване в ЕС — на път да изчезне.